Templates by BIGtheme NET

52-vjeçari vetëvaret në Komisariatin e Durrësit, procedohen dy policë


Një 52-vjeçar i dha fund jetës mbrëmjen e kaluar brenda Komisariatit të Durrësit, duke u vetëvarur.

Ai quhet Tonin Tuci, i cili ishte shoqëruar për dhunë në familje. SHÇBA ka vepruar duke proceduar dy punpnjës policie për shpërdorim detyre, të cilët nuk e kanë mbikqyrur të arrestuarin dhe të ndalonin aktin e rëndë të vetëflijimit.

Sipas policisë, ngjarja e rëndë ndodhi në momentin ku familjarët e Tucit po i shpjegonin unformave blu rrethanat e dhunës në familje.

INFORMACIONET E SHÇBA-së

SHÇBA procedon 2 punonjës policie për shpërdorim detyre, pasi një i shoqëruar për dhunë në familje u vetëvar në paraburgim
Në datën 1 gusht, në mbrëmje, në ambientet e dhomave të shoqërimit të DVP Durrës, nga personeli policor u gjend i vetëvarur shtetasi T.T. Ai ishte shoqëruar për rreth 3 orë, si i dyshuar për veprën penale “Dhunë në familje”, nga policia lokale.

Familjarët kishin denoncuar dhunën e 52-vjeçarit, nëpërmjet një telefonate në numrin unik 112 dhe policia kishte ndërhyrë menjëherë.

Nga hetimet paraprake të SHÇBA, rezulton se viktima ka qenë nën efektin e pijeve alkolike dhe akti është kryer në kohën kur familjarët e tij po shpjegonin në Polici, rrethanat e ngjarjes për dhunën në familje.
Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, të pranishëm në vendngjarje dhe veprime proceduriale, vazhdojnë të kryhen hetime për të zbardhur të gjitha rrethanat dhe zbatimin e procedurave standarte nga punonjësit e policisë.

Për punonjësit e policisë:
– A.Ç., në funksionin e ndihmës specialistit në Zyrën e Informacionit në DVP Durrës;
– G.B. me detyrë Specialist i Policimit në Zonë,
si dhe struktura policore, të cilat sipas funksionit organik dhe procedurave standarde ngarkohen me përgjegjësi të veprimeve konkrete që lidhen me menaxhimin e kësaj situate po kryhen hetime për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”.
Ndërkohë Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit menjëherë ka nisur hetimin disiplinor për të nxjerrë përgjegjësitë në zbatimin e procedurave standarde.
#SHÇBA08009090
#112PoliciaeShtetit

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*