Templates by BIGtheme NET

OBSH: Organizimi i ngjarjeve sportive me turma të mëdha tifozësh “nuk është realist”

Organizata Botërore e Shëndetësisë e konsideron “jorealiste” grumbullimin e spektatorëve që marrin pjesë në ngjarje sportive këtë vit, në vendet ende të prekura nga “transmetimi i Covid-19 në nivel komuniteti”.

Duke folur në një diskutim të drejtpërdrejtë në internet, drejtori i urgjencave të OBSH-së Michael Ryan tha se mund të ishte “katastrofike” lejimi i eventeve sportive me grumbullime njerëzish.

“Turmat e mëdha prej 40, 50, 60,000 njerëz – nuk është vetëm rreziku i të qenit në stadium, por është rrezik për të shkuar në stadium, transport publik, bare dhe klube.” – citon sportbussiness.

Ryan tha që ai priste që eventet sportive të fillonin duke lejuar që numra të ulët të tifozëve.

“Të gjithë duam që sporti ynë të kthehet.”- tha ai. “Ne thjesht do të duhet të jemi të kujdesshëm për një kohë të gjatë. Është shumë jorealiste në vendet me transmetim të komunitetit, që ne do të shohim mbledhje të mëdha këtë vit.
Tani për tani, është e vështirë të shohësh ato vende të rihapura plotësisht.”

Deri më tani, një numër i kufizuar i tifozëve është lejuar të kthehen në disa ngjarje sportive në disa vende , por nën udhëzime të rrepta anti-virus.

Ligat e bejsbollit dhe e futbollit si në Japoni ashtu edhe në Korenë e Jugut kanë rihapur stadiumet për tifozët. Në Australi, tifozët janë lejuar në stadiume të shikojnë ndeshjet e rugby, League Australian Football, National Rugby League dhe A- League.

Pas suksesit të saj në kontrollin e pandemisë së Covid-19, Zelanda e Re riktheu kufizimet për mbështetësit që morën pjesë në lojërat Super Rugby Aotearoa, të cilat filluan në qershor. Mbi 55,000 tifozë morën pjesë në dy ndeshjet e para. Kjo ka vazhduar pa një ngritje të konsiderueshme të çështjeve të komunitetit Covid-19 në vend.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*