Vendosni fjalën kyçe....

Përgjimi që rrëzoi qeverinë austriake, materialet e reja tregojnë si u manipuluan faktet

U desh një kasetë e takimit të një politikani të djathtë me mbesën e një oligarku rus të rremë për të rrëzuar qeverinë austriake në vitin 2019. Ish-zv. kancelari Heinz-Christian Strache thotë se ishte një komplot i një ‘rrjeti kriminal’.

Qeveria e krahut të djathtë të Austrisë u rrëzua në mënyrë spektakolare verën e kaluar, pasi dy gazeta gjermane,

Der Spiegel dhe Suddeutsche Zeitung, botuan fragmente nga një kasetë video të asokohe Zv.Kancelarit Strache duke negociuar një marrëveshje me ‘mbesën e supozuar të një oligarku ruse’ në Ibiza.

Gruaja më vonë u zbulua se ishte një studente boshnjake, që kishte luajtur rolin ndërsa kaseta doli të ishte nga viti 2017, por kjo nuk e shpëtoi koalicionin qeverisës të Austrisë.

Strache dha dorëheqjen dhe u thirrën zgjedhje të parakohshme. Ish-partneri i tij në koalicion, Kancelari Sebastian Kurz, përfundimisht rimori pushtetin, por kësaj here në partneritet me Partinë e Gjelbër ambientaliste, dhe jo me Partinë e Lirisë (FPO) të krahut të djathtë.

Strache ka qenë duke luftuar një betejë gjyqësore kundër medias për të pastruar emrin e tij, dhe avokatët e tij me sa duket kanë marrë përmbajtjen e plotë të kasetës. Ai tani thotë se transkriptimet e paplotësuara – pjesërisht të botuara në media këtë javë – vërtetojnë se materiali është përpunuar dhe keqpërfaqësuar gjatë botimit.

“Ishte një fushatë shfarosëse manipuluese që nisi në disa nivele.” – deklaroi Strache për RT Deutsch në një intervistë.

Në të vërtetë, shumica e së ashtuquajturës ‘çështja Ibiza’ është ende e mbuluar me mister. Strache fillimisht akuzoi ‘agjencitë e inteligjencës’ të paemërtuara për orkestrimin e regjistrimit, ndërsa Kurz drejtoi gishtin drejt një doktori izraelit, Tal Silberstein.

Një raport i gazetës majin e kaluar fajësoi një avokat me origjinë iraniane, Ramin Mirfakhrai, i cili pranoi përfshirjen e tij, por e përshkroi goditjen si një projekt të ‘shoqërisë civile’.

“Ky grup i autorëve ka të ngjarë të jetë një grup shumë i madh; dikush mbase mund të flasë edhe për një rrjet kriminal.” – i tha Strache RT. Ai më pas pretendoi se një anëtar i ekipit të tij të sigurisë me sa duket po punonte me këtë ‘mafie’ për gati një dekadë dhe se shoqëruesi mashkull i ‘mbesës së oligarkut’ po thuhej se po punonte me shoqëruesin e Strache – nënkryetarin e FPO-së, Johann Gudenus – për ta futur në kurth.

Strache gjithashtu pretendon se ai ishte i dehur – ose ndoshta edhe i ‘droguar’ – gjatë regjistrimit ‘të paligjshëm’.

Nuk është e qartë nëse vlerësimi i Strache-s përputhet me atë të komitetit të hetimit, i cili ka hetuar çështjen që nga qershori. Strache ka pak besim te hetimi, megjithatë i tha RT-së se pret që ajo të dalë nga shinat pas përdorimit të ‘taktikave politike’.

Sidoqoftë, prokurorët në Austri aktualisht po hetojnë shoqëruesin mashkull të gruas – identifikuar si ‘hetuesi privat’ Julian H. – për futjen në kurth, ndërsa materialet e sapodala në sipërfaqe duket se paraqesin një pamje tjetër të natës në Ibiza.

Në to, Strache mund të dëgjohet duke hedhur poshtë disa nga ofertat korruptive nga ‘mbesa e oligarkut rus’. Kur ajo vendos marrëveshjen – mbulim i favorshëm në shtyp në një gazetë në pronësi të familjes së saj në këmbim të kontratave fitimprurëse të ndërtimit – Strache përgjigjet: “Në asnjë mënyrë, nuk do ta bëj”.

“Unë nuk dua të jem i prekshëm.” thotë ai.

“Unë dua të fle i qetë. Unë dua të ngrihem në mëngjes dhe të them: Unë jam i pastër”.

Ndërsa disa nga këto rreshta u përmendën gjatë publikimit të materialit në vitin 2019, ato nuk u shfaqën në videon ‘e publikuar në rrjet’ – dhe Strache dyshon se kjo nuk është rastësi. Ai pretendon se pamjet shtesë tani provojnë se ai nuk është ‘as i korruptuar dhe as për shitje’, edhe përkundër faktit se ai ishte dendur me alkool.

Ai tha se nuk është i sigurt nëse duhet të fajësojë dy gazetat gjermane për transmetimin e pamjeve të modifikuara në mënyrë selektive, apo organizatorët e operacionit që ua shiti atyre pamjet.

Disa nga mediat në gjuhën gjermane që raportuan më parë në lidhje me ‘çështjen Ibiza’ kanë mbetur pa përshtypje nga transkriptimet e reja dhe mbetet për t’u parë nëse hetimet anojnë me projektin e ashtuquajtur ‘shoqëri civile’ apo dënojnë atë që Strache thërret ‘metodat Stasi’, duke iu referuar policisë famëkeqe sekrete të Gjermanisë Lindore.

Por duke pasur parasysh qëllimin e pretenduar të operacionit, Strache thotë se është i lumtur që të paktën ai doli prej tij i gjallë.

“Jam i lumtur që jam gjallë.” tha ai për RT.

“Unë kam mundësinë çdo ditë të përjetoj përsëri lindjen e diellit dhe gjithashtu të mbrohem dhe të luftoj mekanizma të tillë. Sepse them që metoda të tilla nuk kanë vend në debatin politik”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *