Templates by BIGtheme NET

John Bolton shpërthen ndaj Trumpit: Është një idiot i dobishëm për Rusinë, Kinën e Korenë e Veriut

Ish-Këshilltari i presidentit amerikan Trump për Sigurinë Kombëtare, John Bolton tha në CNN se Trump është një ‘idiot i dobishëm’ në marrëdhëniet e tij me presidentin rus, Putin, atë kinez Xi Jinping dhe liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Ai ebëri deklaratën në emisionin ‘The Situation Room’ të CNN. Gazetari Wolf Blitzer e pyeti: “Nënkolonel Vindman gjithashtu i tha revistës Atlantic se presidenti Trump është për presidentin rus, Putin, një idiot i dobishëm. A jeni dakord me atë karakterizim?”

Bolton tha: “Trump është pula e lirë e Putinit. Unë mendoj se në fakt është një vlerësim mjaft i mirë.”

Ai shtoi: “Pikëpamja ime ishte që Trump thjesht përçmonte çdo tregues që Rusia kishte ndikuar në zgjedhjen e tij në 2016 sepse ai ndjeu se do ta legjitimonte atë. Mendova se kjo ishte mënyra e gabuar për t’iu afruar çështjes. Rusia u përpoq të ndërhynte, presidenti duhet të kishte qëndruar kundër saj, por ai thjesht e mohoi sepse ai mendoi se kjo do të ulte pozicionin e tij aktual. Për sa i përket një idioti të dobishëm në kuptimin komunist, është një deklaratë që personi i përfshirë nuk i kupton plotësisht pasojat e veprimeve të tij dhe unë mendoj se kjo e përshkruan Donald Trump në shumë, shumë aspekte.”

Blitzeri pyeti më tej: “Pra, ti je dakord me Vindman që presidenti Trump është një idiot i dobishëm rus?”

Bolton tha, “Epo, unë mendoj se sjellja e tij, pothuajse në të gjitha çështjet ndërkombëtare, tregon mungesën e analizës, mungesën e shqyrtimit të pasojave të asaj që ai bën, qoftë Vladimir Putin apo Xi Jinping i Kinës apo Kim Jong-un i Koresë së Veriut.”

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*