Templates by BIGtheme NET

Trump dhe Biden përballen në debatin e parë presidencial ditën e sotme

Dhjetëra miliona votues amerikanë do të qëndrojnë para televizorit për debatin e parë presidencial ditën e sotme.

Presidenti Donald Trump dhe Joe Biden do jenë ballë për ballë në orën 21: 00 me orën lokale amerikane.

Debatet vijnë me Trump nën kritika pasi Neë York Times raportoi se ai ka shmangur taksat.

Trump ka kërkuar që Biden të bëjë testin e drogës përpara debatin një kërkesë kjo e përsëritur nga ana e tij.

Formati i debatit të parë është gjashtë pyetje në gjashtë segmente me nga 15 minuta secila

Spikeri i Fox Neës Chris Ëallace do të moderojë debatin- ai mori lavdërime për moderimin e një debati Trump-Clinton në 2016.

Dy debatet e tjera do zhvillohen më 15 tetor në Miami, Florida dhe më 22 Tetor në Nashville, Tenesi

Nënpresidenti Mike Pence dhe Senatori Kamala Harris do të shkojnë gjithashtu ballë për ballë më 7 tetor në Salt Lake City, Utah

Të gjitha zhvillohen nga ora 21: 00-22: 30ET (02: 00-03: 30BST), pa ndërprerje reklamash.

Cili është formati për debatin e parë?

Gjashtë pyetje në gjashtë segmente, nga 15 minuta secila. Segmentet janë:

  • Të dhënat e Trump dhe Biden
  • Gjykata e Lartë
  • Pandemia e koronavirusit
  • Protesta garuese dhe dhuna në qytete
  • Integriteti i zgjedhjeve
  • Ekonomia

Trump dhe Biden do të marrin dy minuta secili për t’iu përgjigjur pyetjes fillimisht para se të fillojë pyetje përgjigjet.

 

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*