Templates by BIGtheme NET

Presidenti i Azerbajxhanit: Do luftojmë derisa Armenia të largohet nga territori i diskutueshëm

Në ditën e katërt të luftimeve të ashpra në rajon, Presidenti i Azerbajxhanit është zotuar të luftojë deri sa forcat armene të largohen nga territori i diskutueshëm.

“Ne kemi vetëm një kusht: forcat e armatosura armene duhet të lënë pa kushte, plotësisht dhe menjëherë të lënë tokat tona,” tha Presidenti Ilham Aliyev.

Më shumë se 100 vdekje janë raportuar në luftimet më të rënda në vitet e fundit mbi rajonin e Nago-Karabakut.

Zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, qeveriset nga armenët etnikë.

Të dy ish republikat Sovjetike zhvilluan një luftë në 1988-1994 mbi territorin. Megjithëse Armenia mbështet republikën e vetdeklaruar, ajo kurrë nuk e ka njohur zyrtarisht atë.

Është e paqartë se çfarë e shkaktoi luftën e rinovuar, e cila është lufta më e rëndë që nga armëpushimi i vitit 1994 dhe ka frikë në rritje që fuqitë ndërkombëtare mund të tërhiqen në konflikt.

Të mërkurën Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ai ishte “jashtëzakonisht i shqetësuar nga mesazhet luftarake” që vijnë nga Turqia, një aleat i vendosur i Azerbajxhanit.

Turqia thotë se është “plotësisht e gatshme” për të ndihmuar Azerbajxhanin të rikuperojë enklavën.

Ndërkohë, ministria e mbrojtjes së Armenisë lëshoi një fotografi të një avioni armen SU-25 që tha se ishte rrëzuar nga një turk F-16 të martën. Turqia e ka hedhur poshtë pretendimin si “propagandë të lirë” dhe Azerbajxhani thotë se Armenia po gënjen për kauzën.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*