Templates by BIGtheme NET

FMN – Pandemia Covid-19 do hapë një vrimë prej 28 trilionë dollarësh në ekonominë globale

Shifrat e prodhimit të këtij viti do të jenë të ngjashme me Depresionin e Madh të vitit 1930, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN). Organizata tha se bota është në rrezik të uljes së ndjeshme të investimeve, tregtisë dhe numrit të vendeve të punës.

Eksperti ekonomik i FMN-së, Gita Gopinath, tha këtë javë se ‘humbja kumulative e prodhimit në krahasim me rrugën e parashikuar para-pandemisë parashikohet të rritet nga 11 trilionë dollarë gjatë viteve 2020-21 në 28 trilionë dollarë gjatë viteve 2020-25. Kjo paraqet një prapambetje të rëndë në përmirësimin e standardeve mesatare të jetesës në të gjitha grupet e vendeve’.

Sipas FMN-së, ‘shumica e ekonomive do të përjetojnë dëme të qëndrueshme në potencialin e furnizimit, duke reflektuar plagë nga recesioni i thellë këtë vit’.

Banka Botërore ka paralajmëruar se deri në 150 milionë njerëz më shumë mund të shtyhen në varfëri ekstreme deri në 2021.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*