Templates by BIGtheme NET

Merkel: Veprimet e Turqisë në Mesdheun lindor “provokuese”

Kancelarja gjermana i ka quajtur provokuese e të panevojshme veprimet e Turqisë në Mesdheun lindor.

Sipas Merkelit, kërkimi për hidrokarbure në ujërat e diskutueshme në Mesdhe shtojnë tensionet në vend që t’i lehtësojnë ato, shkruan Kathimerini.

“Ne ramë dakord që masat e fundit të njëanshme të marra nga Turqia, të cilat natyrisht janë provokuese, po rrisin tensionet në vend që t’i lehtësojnë ato.” – u tha Merkel gazetarëve gjatë një takimi të BE-së në Bruksel.

“Kjo është për të ardhur keq dhe nuk është e nevojshme. Ne duam të vijojmë në rrugën që kemi nisur me Turqinë. Zhvillimi i mëtejshëm i marrëdhënieve BE-Turqi është në interes të të dy palëve.” – shtoi kancelarja gjermane.

Dy javë pas takimit të tyre të fundit ku udhëheqësit diskutuan sanksionet ekonomike, BE-ja deri më tani nuk ka arritur të bindë Ankaranë të ndalojë eksplorimin në ujërat e diskutueshme në Mesdhen lindor.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*