Vendosni fjalën kyçe....

Guiliani: Pronari i servisit bëri disa kopje të diskut  të laptopit të Hunter Biden para se ta dorëzonte te FBI-ja në rast se ai vritej

Avokati i Presidentit Donald Trump, Rudy Giuliani këmbëngul që disku që dyshohet se i përkiste Hunter Biden përmban zbulime  shpërthyese sa që pronari i dyqanit i cili u dha të dhënat autoriteteve kishte frikë për jetën e tij.

Pronari i dyqanit të servisit, që dyshohet se u la për riparim nga Biden, dorëzoi laptopin në FBI, në dhjetor – por jo para se të bënte katër kopje të plota të të dhënave si siguri, pretendon ish-kryebashkiaku i New York City, në një intervistë të fundit për The Daily Caller.

Ai ia dha dy miqve të tij në rast se ai vritej,” dhe më pas e ndau informacion nga disku me New York Post këtë javë, pohoi Giuliani.

Për këdo që mendon se fjalë të tilla mund të jenë pak ekstreme, Giuliani këmbënguli se ishte një shqetësim i vërtetë, për shkak të njerëzve “shumë të rrezikshëm” që përpiqeshin të mbronin Biden-ët.

Mos qesh“, i tha ai intervistuesit. “Presidenca është në lojë dhe ne kemi disa njerëz shumë të rrezikshëm të përfshirë. Unë kam qenë në autoritetet e zbatimin e ligjit mjaftueshëm dhe di që nuk qeshet me këtë. Realiteti është, ai mbajti katër kopje dhe u dha dy miqve në rast se ai vritej.

Giuliani, i cili mori të dhënat e diskut muajin e kaluar, gjithashtu pretendon se pronari i servisit ishte përpjekur t’ia kalonte atë republikanëve të tjerë, të cilët, siç thotë ai, nuk pranuan të ndihmonin në publikimin e informacionit. Kjo, derisa ai ra në kontakt me avokatin e Giuliani, Robert Costello.

Informacioni nga disku, i cili është hedhur poshtë nga demokratët dhe disa në media, nxjerr në pah skandalet e pretenduara që përfshijnë marrëdhëniet e biznesit të Hunter Biden me subjekte ukrainase dhe kineze, dhe sugjeroi që babai i tij, ish Zëvendës Presidenti Joe Biden, ishte i vetëdijshëm – dhe i përfshirë – në këto marrëdhënie biznesi ndërkohë që ai punonte në Shtëpinë e Bardhë, pavarësisht se pretendonte se nuk dinte asgjë prej tyre në të kaluarën. Disku gjithashtu thuhet se përmban imazhe të ndyra të Hunter Biden, duke përfshirë edhe një ku ai duket se ka një tub të çarë në gojë.

“Duket sikur ai është shumë i goditur çdo ditë tjetër”, tha Giuliani për përmbajtjen.

Giuliani pretendon se më shumë informacion nga disku do të publikohen në ditët para zgjedhjeve presidenciale, përfshirë tekstet që ai pretendon se Biden-ët po punojnë një program “sulmi”, përmes të cilit gjysma e fitimeve të djalit të tij Hunter nga marrëveshjet e huaja iu kthye atij.

Joe Biden ka mohuar legjitimitetin e pretendimeve të Giulianit dhe e quajti raportin e NYP mbi djalin e tij një “fushatë shpifjesh”.