Templates by BIGtheme NET

Ish ambasadori britanik në SHBA Kim Darroch ‘u hetua për lidhje me një gazetare të CNN”, pretendime se nxorri sekrete të Shtëpisë së Bardhë

Ish ambasadori britanik Kim Darroch dhe gruaja e tij Vanessa së bashku në 2018.

Ish-ambasadori britanik në Shtetet e Bashkuara u hetua për një lidhje të dyshuar me një gazetare, raporton Daily Mail.

Kim Darroch thuhet se është ballafaquar me pretendimet e kalimit të sekreteve të Shtëpisë së Bardhë, ish-reporteres të CNN Michelle Kosinski.

66-vjeçari i martuar më vonë u pastrua nga akuzat pas një hetimi nga Departamenti i Drejtësisë.

Dyshimi mes zyrtarëve amerikanë u raportua se u ngrit pas një serie artikujsh nga znj.Kosinski, 46-vjeç, që detajonte informacione shumë të ndjeshme në lidhje me administratën Trump.

Lord Darroch thuhet se dyshohej se kishte informuar zonjën Kosinski në lidhje me planet për ta bërë drejtorin e CIA-s Mike Pompeo Sekretarin e Shtetit, gjë që ndodhi më vonë.

Zonja Kosinski gjithashtu thuhet se ka mësuar në lidhje me planet e Z. Pompeo për një udhëtim në Korenë e Veriut për të kërkuar kthimin e tre shtetasve të SH.B.A. Asnjë histori nuk u raportua, por Shtëpia e Bardhë u interesua më shumë për zonjën Kosinski.

Michelle Kosinski, foto e me bashkëshortin britanik Kimbell Duncan në Darkën e Korrespondentëve të Shtëpisë së Bardhë 2015

Ajo gjithashtu me sa duket ngriti dyshimet kur informoi për planet e SHBA për sanksione të ashpra kundër Rusisë.

Propozimet e klasifikuara thuhet se ishin diskutuar privatisht me aleatët në Francë, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar përpara se të shpalleshin në 6 Prill.

Një burim i tha The Sun se Mis Kosinski ‘dinte për këto sanksione para se të shpalleshin’. Ajo gjithashtu shkaktoi shqetësim pasi mësoi për një grindje me dyer të mbyllura midis Donald Trump dhe ambasadores amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley.

Lord Darroch është i martuar për 42 vjet dhe ka dy fëmijë të rritur.

Ai ka mohuar me forcë çdo pahijshmëri dhe sugjerime se ai nxori informacione. Afera e tij me gazetaren dyshohet se ka filluar në fillim të vitit 2018.

The Sun tha se kishte parë mesazhe ‘intime’ mes dyshes që detajonin planet e tyre për t’u takuar.

Autoritetet amerikane hetuan marrëdhëniet e pretenduara në detaje për shkak të frikës se mund të hapte Lord Darroch ndaj shantazheve nga shtetet armiqësore.

Mis Kosinski, e cila është gjithashtu e martuar, u largua nga posti i saj në CNN vetëm pesë muaj pasi i dërguari la punën e tij të lartë, sipas profilit të saj në LinkedIn.

Lord Darroch u largua nga posti i tij në Uashington në korrik të vitit të kaluar pasi kabllogramat e zbuluara treguan se ai e kishte quajtur Z. Trump ‘të paaftë’.

Ai gjithashtu pretendoi që Presidenti ‘rrezaton pasiguri’, duke u thënë zyrtarëve britanikë se ata duhet të ‘fillojnë ta lavdërojnë për diçka që ka bërë’ kur ta takojnë.

Zyrtarët ka të ngjarë të tronditen nga pohimi se një prej diplomatëve më të vjetër të Britanisë kishte një lidhje me një gazetare e cila mund të kishte botuar materiale të lidhura me të.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*