Templates by BIGtheme NET

Mbretëresha Elisabeth shfaqet për herë të parë në publik gjatë pandemisë dhe pa maskë

Mbretëresha Elisabeth II ka bërë daljen e saj të parë publike që prej muajit mars, kur filloi pandemia në Britani.

Monarkja 96-vjeçare tërhoqi vëmendjen pasi u paraqit pa maskë në mes të një gjendjeje emergjence për vendin.

Ajo shoqërohej nga nipi i saj Princ William në një takim zyrtar të zhvilluar të enjten, në Laboratorin e Shkencës dhe Teknologjisë së Mbrojtjes (DSTL) në Porton Doën, afër Salisbury.

Asnjëri prej tyre nuk mbante maskë, duke mos respektuar masat e rrepta që shteti ka marrë ditët e fundit për të shmangur një valë të dytë të pandemisë.

Pallati Mbretëror qartësoi që mbretëresha vendosi të mos pajiset me maskë pas konsultimeve me mjekët e saj.

Siç shkruajnë mediat britanike, askush në këtë takim nuk mbante maska. Por DSTL tha se të 48 personat që morën pjesë në takimin me mbretëreshën dhe dukën e Kembrixhit ishin testuar për koronavirusin dhe të gjithë kishin rezultuar negativë. Për më tepër, te gjithë respektuan distancën sociale.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*