Templates by BIGtheme NET

Rrëshqitja e tokës godet autobusin e pasagjerëve, humbin jetën 16 persona

Një rrëshqitje dheu goditi një autobus pasagjerësh në Pakistanin verior të dielën, duke vrarë të 16 personat në bord, tha një zyrtar lokal.

Incidenti ndodhi afër qytetit malor Skurdu – një destinacion i famshëm turistik në rajonin Gilgit-Baltistan, i cili kufizohet me Kinën.

Ekipet e kërkim-shpëtimit të mbështetur nga trupat paraushtarake kanë nxjerrë të 16 trupat nga rrënojat dhe kanë pastruar rrugën.

Baltistan, i cili është në bashkimin e vargmaleve më të mëdhenj të botës – Karakoram, Himalaja, Hindu Kush dhe Pamir – është i prirur ndaj rrëshqitjeve të dheut që vrasin dhjetra njerëz çdo vit.

Rajoni është gjithashtu një rrugë kyçe e Korridorit Ekonomik Kinë-Pakistan, një projekt me shumë miliarda dollarë që synon të lidhë provincën veriperëndimore të Kinës, Xinxiang, me rëndësi strategjike me portin e Gwadar përmes një rrjeti rrugësh, hekurudhash dhe tubacionesh.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*