Templates by BIGtheme NET

4 lojtarë të kombëtares ukrainase dalin me Covid para ndeshjes me Gjermaninë

Shoqata e Futbollit e Ukrainës ka marrë lajmin e hidhur se katër futbollistë të saj janë infektuar me koronavirus, vetëm një ditë para ndeshjes me Gjermaninë.

AP shkruan se lojtarët Andrii Yarmolenko, Serhii Sydorchuk, Viktor Kovalenko dhe Viktor Tsyhankov dhe anëtari i stafit Vadym Komardin, rezultuan pozitivë për COVID-19.

Ata janë izoluar në dhomat e tyre të hotelit ndërsa pjesa tjetër e ekipit shkoi në trajnim. Ukraina ende mund të thërrasë 17 lojtarë në fushë dhe katër portierë për ndeshjen që mbahet sot në Leipzig.

“Nesër do të kemi një raund tjetër provash”, tha trajneri i Ukrainës Andriy Shevchenko. “Deri më tani ne jemi duke pritur për informacion në lidhje me ndeshjen, veçanërisht nga UEFA.”

Protokollet shëndetësore të UEFA-s lejojnë që një lojë të vazhdojë për sa kohë që të dy kundërshtarët kanë të paktën 12 lojtarë në fushë dhe një portier në dispozicion.

Raundi tjetër i testeve do të zhvillohet rreth orës 14:00, pas së cilës do të merret një vendim nëse i gjithë ekipi ka nevojë për karantinë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*