Templates by BIGtheme NET

Mësime online jashtë shkollës në shenjë proteste kundër mbylljes nga Covid

Temperaturat kanë rënë ditët e fundit në qytetin verior italian të Torinos, por kjo nuk e ka penguar Anita Iacovelli të këmbëngulë në protestën e saj kundër mbylljes së shkollës së saj.

Çdo ditë që nga 6 nëntori, kur shkollat në të gjithë qytetin dhe rajonin e gjerë të Piemonte u mbyllën për shkak të përshkallëzimit të infeksioneve të koronavirusit, 12-vjeçarja, e veshur me kapelë, doreza dhe maskë fytyre, është ulur jashtë shkollës Italo Calvino dhe vazhdoi me të mësime në distancë në një kompjuter tablet. Pas saj është një poster i shkruar me dorë që lexon “Të mësuarit në shkollë është e drejta jonë”.

Filloi si një protestë e vetme, por Anita së shpejti u bashkua nga shoqja e saj Lisa Rogliatti dhe shokë të tjerë të klasës, para se nisma të merrte vrull në të gjithë Italinë.

Nuk është mënyra më ideale për të studiuar, por fëmijët thjesht duan të kthehen në klasë, pasi kanë kaluar muaj të tërë brenda shtëpisë përpara kompjuterëve gjatë valës së parë të pandemisë.

Në fillim, kur ata njoftuan se shkollat po mbylleshin, ne ishim të lumtur pasi kishim javë provimesh që do të vinin dhe kështu që menduam se nuk do i zhvillonim ato,” tha Anita për Guardian. “Por pastaj u bë jashtëzakonisht e rëndë dhe ne u lodhëm shumë.”

Shkollat në Itali u rihapën në shtator pasi ishin mbyllur për më shumë se gjashtë muaj. Brenda disa javësh të gjitha klasat e shkollës së mesme u zhvendosën përsëri në internet ndërsa vala e dytë e koronavirusit u përhap. “Unë nuk kisha frikë të kthehesha në shkollë, ishte një vend i sigurt dhe ishte shumë bukur të shihja miqtë e shkollës edhe pse vetëm për një kohë të shkurtër,” tha Anita.

Mësimi në distancë ishte jashtëzakonisht i zellshëm, tha ajo. “Kur studioni në këtë mënyrë ka kaq shumë probleme, mbase e humbni lidhjen e internetit dhe duhet të përsërisni detyrën. Pas kaq shumë kohësh qëndrimi para një ekrani ju ndaloni përqendrimin dhe shpërqendroheni, dhe kështu nuk e ndiqni më mësimin. Por ky nuk është problemi i vetëm – disa njerëz nuk kanë as lidhje interneti, hapësirë ​​për të punuar ose prindër që mund t’i ndihmojnë dhe t’i mbështesin ata. ”

Protesta tërhoqi vëmendjen e ministres së arsimit, Lucia Azzolina, e cila telefonoi Anitën për ta uruar dhe thënë se ajo do të bënte gjithçka që mundte për të rihapur shkollat ​​sa më shpejt të ishte e mundur.

Mesazhi që unë dua të jap është se shkollat janë të sigurta,” tha Anita. “Ne ishim gjithmonë me maska, dritaret ishin të hapura dhe kishte dezifektant për duart“.

Qeveria italiane ka miratuar një sistem të niveleve në të 20 rajonet e saj ndërsa trajton pandeminë. Piemonte është në “zonën e kuqe” me rrezik të lartë, që do të thotë se njerëzit mund të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për punë, shëndet ose arsye urgjente. Baret dhe restorantet janë të mbyllura, siç janë shumica e dyqaneve. Por njerëzit ende kanë të drejtë të protestojnë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*