Templates by BIGtheme NET

Trump njofton ndryshimin e rregullave për të ulur çmimet e barnave, reagojnë ashpër kompanitë farmaceutike

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, njoftoi rregulla të reja që do të lejonin Medicare të paguante shumë më pak për ilaçet sesa më parë dhe të bënte zbritje për pacientët sesa për ndërmjetësit. Lobistët farmaceutikë po zotohen t’i luftojnë vendimet e shefit të Shtëpisë së Bardhë në gjykatë.

Rregulli i parë do t’i jepte fund marrëveshjes, sipas së cilës ndërmjetësit, që janë menaxherët e farmacive, fitojnë pjesën e luanit të zbritjes në çmimet e ilaçeve dhe u kalojnë atyre direkt kursimet e pacientëve.

Kjo gjithashtu do t’i jepte fund praktikës që mjekët të paguhen një përqindje të çmimit të barnave që ata japin, njoftoi Trump të premten në Shtëpinë e Bardhë.

E dyta, e cila duhet të përfundojë deri në janar, do të lejojë qeverinë e SHBA-së të paguajë çmimin më të ulët të ilaçeve në dispozicion sipas standardeve tregtare më të favorizuara të kombit, ndërsa aktualisht duhet të paguajë çfarëdo që kërkojnë kompanitë farmaceutike, tha presidenti.

Trump tha se ai gjithashtu do t’i jepte fund nismës së gabuar të barnave të miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave, e cila është shfrytëzuar nga prodhuesit e barnave për të ripatentuar barnat e vjetra dhe për të rritur në mënyrë të konsiderueshme çmimet e tyre.

Kompanitë e mëdha farmaceutike e kanë kundërshtuar ashpër këtë vendi të presidentit Trump duke thënë se do e çojnë çështjen në gjykatë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*