Templates by BIGtheme NET

Mjeku i Maradonës po hetohet për vrasje nga pakujdesia, policia argjentinase i kontrollon shtëpinë dhe klinikën

Hetuesit që hetojnë vdekjen e Diego Maradonës kanë kontrolluar shtëpinë dhe zyrën e mjekut të legjendës argjentinase të futbollit pasi ata konsiderojnë mundësinë se Maradona mund të ketë vdekur si rezultat i trajtimit të pakujdesshëm.

Mediat argjentinase raportuan të dielën se bastisjet ishin kryer në shtëpinë e Leopoldo Luque, një mjek 39-vjeçar, në periferi të kryeqytetit Buenos Aires si dhe zyrën e tij në zonën e Belgranos.

Kontrollet thuhet se ndodhën pas dëshmisë së siguruar nga dy nga tre vajzat e Maradonës, Dalma dhe Gianinna, pas vdekjes tronditëse të ikonës së futbollit nga dështimi i zemrës në moshën 60 vjeçare javën e kaluar.

Vajzat e fituesit të Kupës së Botës thuhet se kanë pyetur nëse babait të tyre po i jepej ilaçi dhe kujdesi i duhur në kohën e vdekjes së tij.

Është raportuar se Luque mund të merret në pyetje për dyshim të neglizhencës, edhe pse nuk ka asnjë sugjerim në këtë fazë të hetimit.

Lajmi pason thirrjet nga avokati i Maradonës, Matias Morla, për një hetim të plotë mbi vdekjen e ish-yllit të Barcelonës dhe Napolit, i cili shkaktoi një burim hidhërimi në të gjithë Argjentinën dhe botën e gjerë të futbollit.

Zyrtarët e ligjit do të kërkojnë regjistra mjekësorë për mjekun personal Luque dhe ata mund të kërkojnë regjistra të telefonit celular në ditët para vdekjes së Maradonës.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*