Templates by BIGtheme NET

Gjykata amerikane del kundër Trump për bllokimin e programit DACA që integronte migrantët e paligjshëm

Një gjykatës amerikan ka urdhëruar administratën Trump të rivendosë plotësisht një skemë që mbron emigrantët e sjellë në vend në mënyrë të paligjshme si fëmijë nga deportimi.

Administrata kishte vendosur për të mbyllur programin (Daca) për aplikantët e rinj në fillim të këtij viti.

Por gjykatësi i rrethit Nicholas Garaufis të Premten vendosi kundër kufizimeve.

Ai i tha administratës të njoftojë rinisjen e plotë të Daca deri të hënën.

Programi Daca u prezantua nga ish Presidenti Demokrat Barack Obama në 2012.

Ai e krijoi atë për të ndihmuar disa nga më shumë se 10 milion emigrantë që si të rinj hynë në SH.B.A. në mënyrë të paligjshme ose qëndruan më shumë se një vizë.

Shumica e fëmijëve të mbrojtur nga programi Daca janë nga Meksika dhe vendet e tjera të Amerikës Latine. Këta migrantë njihen si ëndërrimtarë”.

Skema mbrojti rreth 700,000 njerëz, duke ofruar leje të përkohshme për punë dhe studim.

Por si pjesë e përpjekjeve të tij për të frenuar imigracionin, Presidenti i SHBA Donald Trump u përpoq ta përfundonte programin në 2017, duke e quajtur atë antikushtetues.

Gjykata e Lartë e mori çështjen pasi gjykatat e ulëta vendosën që administrata nuk shpjegoi në mënyrë adekuate pse po i jepte fund programit, duke kritikuar shpjegimet “kapriçioze” të Shtëpisë së Bardhë.

Në qershor të këtij viti, Gjykata e Lartë mbështeti vendimet e gjykatës më të ulët që gjetën lëvizjen e Z. Trump për të shfuqizuar Daca si të “e paligjshme”.

Pavarësisht këtij vendimi, Ushtruesi i Detyrës së Sekretarit të Sigurisë Kombëtare Chad Wolf lëshoi një memo për të kufizuar programin tek ata që ishin regjistruar tashmë.

Tani gjykatësi Garaufis i Gjykatës së Qarkut në Brooklyn ka vendosur që Z. Wolf nuk po vepronte brenda autoritetit të tij ligjor dhe se skema duhet të rifillonte.

Qendra për Progresin Amerikan, një institucion konsulence, tha se më shumë se 300,000 aplikantë të rinj tani mund të jenë të ligjshëm për Daca.

“Kjo është një ditë me të vërtetë e madhe për përfituesit e Daca dhe të rinjtë emigrantë,” i tha agjencisë së lajmeve AFP Karen Tumlin, drejtore e Qendrës së Veprimit të Drejtësisë.

Presidenti i zgjedhur demokrat Joe Biden, i cili merr detyrën në 20 janar, ka thënë se ka në plan të ringjallë Daca-n.

Fushata e tij tha se ai do të përpiqet të legjitimojë për t’i dhënë një rrugë shtetësisë për emigrantët e padokumentuar që jetojnë në SHBA, megjithëse një veprim i tillë do të duhet të miratohet nga Kongresi.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*