Templates by BIGtheme NET

Renzi tërheq dy ministrat, bie qeveria në Itali

Kreu i Italia viva njofton daljen e tij nga qeveria.

“Ne nuk do të lejojmë askënd të ketë kompetenca të plota”. “Ka një krizë të vazhdueshme për muaj me radhë, e papërgjegjshme për të mos marrë paratë nga Mekanizmi Europian i Stabilitetit.

Matteo Renzi tërheq ministrat e tij nga qeveria. Kjo u njoftua në hapjen e konferencës për shtyp të Italia Viva. Përveç Bellanova dhe Bonettit, nënsekretari Scalfarotto gjithashtu largohet nga qeveria.

 “Kriza është hapur për muaj me radhë, ne kemi nevojë për respekt për rregullat demokratike: ne kërkuam që problemet të zgjidheshin, jo një shfaqje realiteti,” tha ish-Kryeministri.

Renzi pretendoi se ai kishte krijuar qeverinë Conte 2 në mënyrë që të mos i dorëzonte “kompetencat e plota” Matteo Salvinit.

“Kështu që ne nuk do të lejojmë askënd të ketë kompetenca të plota” vazhdoi ai duke iu referuar qartë Konte 2.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*