Templates by BIGtheme NET

Shqetësime për efikasitetin, shkencëtarët australianë sugjerojnë shtyrjen e injektimit të vaksinës të AstraZenecas

Disa shkencëtarë australianë kanë propozuar shtyrjen e injektimit masiv duke përdorur vaksinën COVID-19 të AstraZeneca me qëllim që të konsiderohet një fushatë masive.

Pyetjet rreth vaksinës në Australi, e cila regjistroi vetëm një rast të ri lokal të koronavirusit të ri të mërkurën, kanë hedhur një mjegull mbi planet e saj të imunizimit, me 53 milion doza të vaksinës AstraZeneca tashmë të siguruar.

Ekspertët cituan të dhëna që tregojnë se AstraZeneca, bashkë-prodhuar me Universitetin e Oksfordit, kishte 62% efikasitet krahasuar me më shumë se 90% për një vaksinë të zhvilluar nga Pfizer dhe partneri i saj BioNTech.

Pyetja është me të vërtetë nëse ajo (AstraZeneca) është në gjendje të sigurojë imunitet të tufës. Ne po luajmë një lojë të gjatë këtu. Ne nuk e dimë se sa do të zgjasë kjo ”, tha profesori Stephen Turner, president i Shoqatës Australiane dhe Zelandës së Re për Imunologjinë (ASI).

Në një deklaratë, ASI tha se Turner ishte duke folur si një ekspert në imunologji dhe se trupi nuk krijoi një mbulesë të përhapjes siç raportohet gjerësisht nga media lokale.

Australia ka rënë dakord për të blerë 10 milion doza të vaksinës Pfizer, megjithëse as AstraZeneca dhe as Pfizer nuk kanë miratim nga rregullatori i ilaçeve të vendit, Administrata e Mallrave Terapike (TGA).

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*