Templates by BIGtheme NET

Policia vret të riun belg me ngjyrë, protestuesit djegin komisariatin (Video)

Një demonstrim pas një incidenti në të cilin një i ri me ngjyrw vdiq pak pasi u ndalua nga policia në kryeqytetin belg, Bruksel, ka përfunduar në përleshje me forcat e zbatimin tw ligjit ndërsa protestuesit e zemëruar dogjën një stacion policie.

Ajo që filloi si një protestë paqësore u kthye papritur në një grindje të dhunshme midis demonstruesve dhe policisë të martën. Disa qindra protestues, përfshirë të afërmit dhe miqtë e një të riu të vdekur të identifikuar si Ibrahima Barrie, shkuan në një shesh përpara departamentit të policisë të Brukselit-Verior për të kërkuar përgjigje në lidhje me vdekjen e 23-vjeçarit.

Demonstrata u kthye në dhunë, megjithatë, kur një grup të rinjsh filluan të vinin në shënjestër policinë me fishekzjarre dhe gurë, ndërsa bërtisnin: “polici, vrasëse!” Sipas disa raporteve, grupi kërkoi të ndahej nga turma kryesore dhe të organizonte një marshim. Sidoqoftë, protestuesit u lejuan të mblidheshin vetëm në shesh dhe policia rrethoi rrugët aty pranë dhe nuk e la grupin të kalonte.

Media lokale raportuan se demonstruesit morën materiale ndërtimi nga një kantier ndërtimi, të cilin ata e përdorën për t’u hedhur oficerëve. Një makinë policie u dëmtua dhe disa kontejnerë mbeturinash u dogjën gjatë përleshjeve. Policia u përgjigj duke përdorur ujë kundër protestuesve.

Organizatorët, Shoqata e Guineasve të Rinj të Belgjikës, u përpoqën të qetësonin gjërat, por pa rezultat. Videot e publikuara në mediat sociale tregojnë se policia bllokon rrugët me minibusa, me ato që duket se janë duke djegur barrikada dhe duke shpërthyer fishekzjarre në sfond.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*