Vendosni fjalën kyçe....

6 të arrestuar në Itali për tregti droge, mes tyre dhe shtetas shqiptarë


Gjashtë persona ranë në pranga për tregtinë e kokainës në Savona nga karabinierët a nën akuzat e tregtisë së drogës. Të arrestuarit kishin krijuar një rrjet të vërtetë të shpërndarjes së drogës që përfshinte disa rajone italiane.

Arrestimet janë akti përfundimtar i një hetimi kompleks për të ndaluar shitjen e kokainës në mjediset e jetës së natës Savona që filloi në 2017 dhe koordinuar nga prokurorja Elisa Milocco. Falë ndjekjes, regjistrimeve video dhe hetimeve ka qenë e mundur me kalimin e kohës të raportohen disa njerëz dhe të kapen më shumë se një kilogram drogë dhe disa mijëra euro. Dy nga ambientet e prekura, të cilat janë mbyllur, janë restoranti T-Rex dhe pubi ‘l’Assassino’, në atë kohë të drejtuar nga dy nga personat e përfshirë në marrëveshjen e drogës.

Kokaina shpërndahej në ose pranë disa restoranteve dhe lokaleve. Njerëzit e të gjitha moshave blejnë substanca. Mes të arrestuarve ishte 59-vjeçari Pasquale Massari nga Savona, pronar i T-Rex, 53-vjeçari Indrikt Kadrimi me origjinë shqiptare me gruan e tij Barbara Longo nga Cherasco (Cuneo). Malli u prokurua nga 53-vjeçari shqiptar Saba Sula, një zejtar ndërtimi ditën, i cili përdori një kanaçe boje të zbrazur në garazhin e tij si vend fshehjeje. Burri nuk e kishte tërhequr kurrë vëmendjen e policisë tek vetja. Hetuesit vlerësojnë se ai kishte një qarkullim prej rreth një kilogram drogë në muaj, të cilin ai e solli në Savona të fshehur në makinën e tij brenda dhomës së motorit.

Të arrestuarit e tjerë janë 41 vjeçari Adil Essalemi me origjinë nga Maroku dhe me vendbanim në Sassari dhe Enrico Pasquale, 49 vjeç nga Savona. Të dy ata në mënyrë të pavarur kryen veprimtari të tregtisë së drogës, ndonjëherë kërkojnë gjithashtu ndihmë nga të dyshuarit e tjerë. Hetimi përfshiu gjithashtu një plagosje me armë zjarri në shkurt 2018 të një tregtari droge, të shpëtuar nga ndërhyrja e karabinierëve që po monitoronin lëvizjet e tij. Burri u shpëtua me dëmtime në bark dhe gjymtyrë të poshtme, ndërsa sulmuesi i tij u arrestua dhe është ende në burg.

Në fund të akteve rituale, të arrestuarit u shoqëruan në zyrat e burgut të Genova, Sassari dhe Torino, në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet