Vendosni fjalën kyçe....

Vdesin pas injeksionit Covid dy persona në Indi, qeveria: S’ka lidhje me vaksinën

Dy persona kanë vdekur pasi morën vaksinën Covid-19 në Indi, por qeveria këmbëngul që vdekja e tyre nuk ka lidhje me vaksinat. Ndërkohë, një prodhues i barnave ka këshilluar disa grupe të heqin dorë nga vaksina.

Të dielën, një punonjës 52 vjeçar i spitalit në Moradabad, Uttar Pradesh, vdiq një ditë pasi mori injeksionin. Djali i burrit i tha medias lokale se ai besonte se babai i tij vdiq nga efektet anësore të vaksinës.

Ai tha se babai i tij kishte ‘pak pneumoni, kollë dhe ftohje’ para se të merrte vaksinën, por ‘filloi të ndihej më keq’ pas injeksionit. Burri më vonë u ankua për mbingarkesë dhe dhimbje gjoksi dhe u dërgua me urgjencë në spital, ku u shpall i vdekur.

Sidoqoftë, zyrtarët qeveritarë pretendojnë se individi vdiq nga arresti kardiak, duke theksuar se fataliteti ‘nuk kishte të bënte me vaksinimin Covid-19’. Një autopsi zbuloi se viktima vuante nga mpiksja e gjakut dhe kishte xhepa qelbi në mushkëritë e tij.

Pacientit i ishte bërë vaksina Covishield dhe u mbajt në një dhomë vëzhgimi për 30 minuta pasi e bëri, ku ai nuk raportoi ndonjë efekt anësor, pretendojnë zyrtarët shëndetësorë.

Një vdekje e dytë u raportua në Bellary në Karnataka. Mashkulli 43-vjeçar u vaksinua të shtunën dhe vdiq të hënën. Qeveria thotë se burri vuante nga dështimi kardiopulmonar.

Është e paqartë se cilën vaksina bëri viktim. India dha miratim të menjëhershëm për dy variante të vaksinës Covid-19 në fillim të këtij muaji: Covaxin e Bharat Biotech dhe Covishield, një vaksinë e bazuar në formulën AstraZeneca / Oxford dhe prodhuar nga Instituti Serum i Indisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *