Vendosni fjalën kyçe....

BE-ja inspekton fabrikën e AstraZeneca, dyshime për vonesat e shpërndarjes me vendet evropiane


Rregullatorët belg kryen një inspektim të vendit të prodhimit të vaksinave të koronavirusit AstraZeneca pranë Brukselit me porosinë e Komisionit Evropian, mes një grindjeje të vazhdueshme për shpërndarjen e vaksinës Covid-19 të kompanisë.

Gjatë inspektimit të urdhëruar nga dega ekzekutive e Bashkimit Evropian, mostrat dhe të dhënat u morën nga fabrika Novasep, në qytetin e Seneffe, jashtë Brukselit, për t’u analizuar nga zyrtarë të Agjencisë Federale të Belgjikës për Barnat dhe Produktet Shëndetësore (FAGG).

Inspektimi shënon një përshkallëzim në mosmarrëveshjen e vazhdueshme midis bllokut dhe kompanisë farmaceutike mbi vonesat e shpërndarjes së vaksinës Covid-19 në vendet anëtare. FAGG konfirmoi të enjten se komisioni kishte kërkuar një inspektim të flukseve të prodhimit. Dorëzimet e vaksinës AstraZeneca Covid-19 në të gjithë BE-në tani janë në dyshim, por kompania ka siguruar qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar se do të jetë në gjendje të japë dy milion doza në javë në Britani, duke përmbushur porosinë e saj totale prej 100 milion dozash. BE po heton nëse dozat e prodhuara në territorin evropian janë riformuluar në javët e fundit për të mbushur porosinë e Britanisë.

Inspektimi u krye për të “siguruar që vonesa e dërgesës është me të vërtetë për shkak të një problemi të prodhimit në sitin belg”, tha France Dammel, një zëdhënëse e ministrisë së shëndetësisë të Belgjikës, duke shtuar se “ishte kryer në transparencë dhe objektivitet të plotë”.

“Ekspertët belg tani po shqyrtojnë elementet e mbledhura, së bashku me ekspertë nga Hollanda, Italia dhe Spanja,” tha ai. Një raport fillestar mbi gjetjet pritet brenda ditësh, me një inspektim vijues të planifikuar tashmë në javët e ardhshme.

Prodhuesi anglo-suedez i ilaçeve njoftoi javën e kaluar se kishte në plan të shkurtonte dërgesat fillestare të BE nga 80 milion në 31 milion, duke përmendur rendimente të reduktuara nga objektet e saj evropiane të prodhimit. Sidoqoftë, BE e kundërshton këtë dhe pretendon se do të marrë vetëm një të katërtën e vaksinave të dakorduara midis bllokut të 27 vendeve dhe gjigandit të farmacisë.

 


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet