Vendosni fjalën kyçe....

Novak Djokoviç fiton Australia Open


Novak Djokovic vazhdoi dominimin e tij në Australian Open pasi mundi Daniil Medvedev për të fituar titullin e nëntë për meshkujt.

Djokovic fitoi 7-5 6-2 6-2 për të kërkuar Grand Slamin e tij të 18-të, duke e lënë atë të dytin pas Roger Federer dhe Rafael Nadal në librat e rekordeve për meshkuj.

Serbi 33-vjeçar nuk ka humbur kurrë një finale në Melbourne Park dhe mposhtja e Medvedev është një triumf i tretë me radhë.

Medvedev, 25 vjeç, ka humbur të dyja finalet e tij të Grand Slam.

Pasi mori trofeun, Djokovic i tha Rod Laver Arena: “Të dua çdo vit e më shumë. Lidhja e dashurisë vazhdon”.

Medvedev, i cili humbi ndaj Nadal në finalen e US Open 2019, vuri në vështirësi Djokovic dhe ishte afër për të fituar kampionatin e tij të parë.

Rusi kishte arritur në finalen e Melburnit në prag të një serie fitore prej 20 ndeshjesh, por u rrëzua nën presionin e fortë të aplikuar nga Djokovic.

Djokovic fitoi titullin pas një ore e 53 minutash.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet