Vendosni fjalën kyçe....

FDA-ja miraton për përdorim vaksinën e Johnson&Johnson


Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave autorizoi formalisht të shtunën përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson, duke hapur rrugën për përdorimin e saj që nga e hëna.

Sipas të dhënave nga një studim që shtrihej në tre kontinente, vaksina Johnson & Johnson, e cila merret vetëm në një dozë, është 85 për qind efektive kundër sëmundjes së COVID-19, të shkaktuar nga koronavirusi. Ajo ofron mbrojtje edhe në vendet ku po përhapet varianti i Afrikës së Jugut.

Vaksina me një dozë është pritur me padurim nga zyrtarët shëndetësorë të cilët dëshirojnë të shpejtojnë vaksinimet në një garë kundër koronavirusit dhe mutacioneve shqetësuese të tij.

 


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet