Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet me Turqinë, Greqia do rritë shërbimin ushtarak


Greqia do të prezantojë një rritje në shërbimin ushtarak për rekrutët që shërbejnë në ushtri nga nëntë në 12 muaj, duke filluar në maj, si pjesë e një programi për të rritur forcat e armatosura midis tensioneve me rivalin rajonal Turqinë.

Vendimi i bërë publik të premten do të sjellë shërbimin e ushtrisë në përputhje me kohëzgjatjen e rekrutimit për forcat detare dhe ajrore.

Afati nëntëmujor do të mbetet vetëm për rekrutët e ushtrisë që vullnetarisht të bashkohen me shërbimet e forcave speciale ose të shërbejnë në zonat kufitare për tërë mandatin e tyre me uniformë.

Greqia vitin e kaluar filloi një program të madh modernizimi ushtarak që do të përfshijë azhurnimin e flotës së saj të plakur të avionëve luftarakë F-16 si dhe blerjen e avionëve Rafale të gjeneratës së re franceze dhe një urdhër të planifikuar të fregatës që ka tërhequr interes të madh nga konkurrenca Prodhuesit e armëve të SHBA dhe Evropës.

Greqia dhe Turqia fqinje janë në mosmarrëveshje rreth kufijve të detit dhe të drejtave të mineraleve në Detin Egje dhe Mesdheun lindor, duke shkaktuar një grumbullim të tensionuar detar në rajon vitin e kaluar.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet