Vendosni fjalën kyçe....

Krateret gjigante misterioze në Siberi, nis eksplorimi i rastit të rrallë (Video)


Media ruse po eksploron mbi origjinën e mundshme të të ashtuquajturave ‘vrima të zeza’, kraereve masive që po formohen në të gjithë Gadishullin Yamal në Rusinë veriore.

Krateret gjigante të rrumbullakëta janë shfaqur nga hiçi në zonat e thella të Siberisë perëndimore, duke magjepsur dhe ndonjëherë, duke trembur barinjtë nomadë dhe shkencëtarët.

Një krater i tillë u hap vetëm vitin e kaluar, ndërsa më shumë se një duzinë të tjerëve u deshën disa dekada për t’u formuar, thonë studiuesit. Disa mbeten zgavra të mëdha, duke shkuar deri në 30 metra (98.5 këmbë). Të tjerët bëhen liqene.

Një antropolog që studion kulturën e njerëzve lokalë Nenets thotë se kishte parë një formim spontan të një liqeni të tillë në tundër.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet