Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania do të zhvillojë bisedime me Rusinë për blerjen e vaksinës Sputnik


Gjermania ka bërë plane për bisedime dypalëshe me Moskën mbi shpërndarjet e mundshme të vaksinës Sputnik V Covid-19, në rast se Bashkimi Evropian vendos të certifikojë vaksinën ruse, me qëllim që Berlini të marrë dozat sa më shpejt të jetë e mundur.

Synimi i Gjermanisë për të hyrë në negociata me Rusinë u njoftua të enjten nga ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, duke konfirmuar një raport të mëparshëm nga agjencia britanike e lajmeve Reuters.

“Unë i shpjegova në emër të Gjermanisë, Këshillit të Ministrave të Shëndetësisë të BE-së, se ne do të diskutonim me Rusinë, së pari, për të ditur se kur dhe cilat sasi mund të dorëzohen.” – tha ministri për  W  DR.

Rregullatori i barnave të BE-së, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), duhet të miratojë më parë Sputnik V që importi i tyre të nisë.

Pavarësisht se nuk është regjistruar nga blloku, dy vende të BE-së, Hungaria dhe Sllovakia, tashmë kanë importuar në mënyrë të njëanshme dhe kanë filluar të përdorin vaksinën. Austria ka sinjalizuar gjithashtu se do të blejë doza të Sputnik V.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet