Vendosni fjalën kyçe....

Greqia pritet të kufizojë vaksinimin me AstraZeneca në grupmosha të caktuara


Komiteti Kombëtar i Vaksinave të Greqisë po shqyrton nëse duhet të kufizojë përdorimin e vaksinës Oxford / AstraZeneca Covid-19 në një grup moshe specifike, për shkak të rrezikut të një sindromi të rrallë të mpiksjes së gjakut, tha të enjten një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë.

“Komiteti Kombëtar i Vaksinimit ka shumë të ngjarë të japë mendimin e tij mbi vaksinën AstraZeneca sot ose më së shumti nesër.” – tha Marios Themistokleous, sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë për Kujdesin Parësor Shëndetësor.

Sipas tij, diskutimi i vetëm që po merret është grupmosha e përsonave që do vaksinohen ne AstraZeneca.

Ai vazhdoi duke thënë se pavarësisht trazirave, shkalla e pjesëmarrjes së publikut në vaksinime tejkalon 90 përqind dhe se ka 10 mijë deri në 12 mijë vaksinime me AstraZeneca në baza ditore.

Masa pason një njoftim nga rregullatori i drogës në Evropë të Mërkurën se kishte gjetur një lidhje të mundshme midis vaksinës AstraZeneca Covid-19 dhe çështjeve të rralla të mpiksjes së gjakut në të rriturit që kishin marrë vaksinën, ndërsa shtoi se incidentet janë të rralla.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet