Vendosni fjalën kyçe....

Bayern dhe Porto eliminohen nga Liga e Kampionëve, PSG dhe Chelsea kalojnë në gjysmëfinale

Kampionët në fuqi të UEFA Champions League, Bayern Munich, i ka thënë lamtumirë garës në të cilën triumfoi në vitin 2020. Bayerni fitoi 0-1 në ndeshjen e kthimit, por u eliminua pasi ishte mposhtur 3-2 në shtëpi.

Në ndeshjen tjetër, Chelsea humbi gjithashtu në shtëpi 0-1 nga Porto, por u kualifikua në gjysmëfinale fal fitores në udhëtim 2-0 në ndeshjen e parë.

Paris Saint Germain e ka eliminuar Bayern Munich për t’u kualifikuar në gjysmëfinale të UEFA Champions League,

Parisi i Mauricio Pochettinos humbi 0-1 në shtëpi, por falë vlerës së golave si mysafirë, pasi fitoi ndeshjen e parë 3-2, arriti të kualifikohet në gjysmëfinale, ani pse sfida me rezultat të përgjithshëm përfundoi 3-3.

Golin e shpresës për Bayernin e shënoi Eric Maxim Choupo-Moting, duke shtyrë klubin e tij të besojë deri në fund dhe të krijojë raste të shumta, por në pamundësi për të gjetur golin e kualifikimit, duke mbyllur këtu aventurën në Champions.

Edhe Chelsea, ashtu si PSG, humbi në shtëpi,

Chelsea i Thomas Tuchel u mposhtë 0-1 nga Porto në Stamford Bridge, por u kualifikua në gjysmëfinale falë fitores 2-0 si mysafirë në ndeshjen e parë.

Chelsea do të përballet në gjysmëfinale me fituesin e ndeshjes mes Liverpool dhe Real Madrid, derisa PSG pret fituesin e ndeshjes Manchester City vs Borussia Dortmund.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *